Ez azért jelentős probléma, mert ami az egykori mobiltelefonoknál működött és bevett gyakorlat volt, az már évek óta gondot okoz, a berögződések pedig gyakran „apáról-fiúra” szállnak. A gondot az jelenti, hogy ezzel akár hónapokkal is lerövidíthetjük egy akkumulátor élettartamát.
Gyakori kérdések például még ma is, hogy szükséges-e például kisütni időközönként az akksit, vagy az első bekapcsolást követően lényeges-e órákig töltőn hagyni a készüléket?
Cikkünkben most összegyűjtöttük azokat a hasznos tudnivalókat és gyakorlati tanácsokat, amelyekkel könnyedén megakadályozható az akkumulátor csere.
Hogyan kell tölteni egy mai okostelefont?
Amint azt már a bevezetőben is leírtuk, az otthoni akkumulátor csere elsődlegesen már azért sem ajánlott, mert rengeteg olyan kiegészítőt és eszközt kell megvásárolni hozzá, aminek az értékéből már majdnem kijön egy profi szervizkörnyezetben elvégzett javítás.
Egy telefon szétszerelésének ugyanis nem lehet nekiállni olyan szerszámokkal, amelyeknek más a rendeltetésük, mert azzal nagyon komoly kárt tudunk okozni a készülékben mind a belső hardverek, mind az esztétikai elemek tekintetében.
Más alkatrészekben is kárt okozhatunk
A modern okostelefonok töltésére nagy figyelmet kell fordítani, hiszen az akkumulátor az egyik leggyengébb pontjuk, ezért már az első naptól kezdve körültekintéssel kell bánnunk a töltéssel.
Hogy melyek a legfontosabb intelmek ebben a tekintetben? Lássuk:
Nem kell kisütni
Valamiért még mindig nagyon gyakori tévhit az emberek között, hogy az új okostelefonokat ki kell sütni a megvásárlást követően, azaz szükség szerint akár 10-16 óráig töltőn hagyni ahhoz, hogy elérjék optimális teljesítményüket.
Ez tévedés, ugyanis a modern okostelefonokat már eleve úgy tervezték, hogy az akkumulátorral ne legyen semmi dolgunk, egyszerűen csak használjuk őket és törekedjünk helyes töltésükre.
Tartsuk 40 százalék fölött a töltöttséget
A mai lítium akkumulátorokat nemhogy nem ajánlott, de nem is szabad lemeríteni. Átlagosan 40-80 százalék közötti töltöttség a legideálisabb számukra, ami azt jelenti, hogy lehetőségeinkhez mérten soha ne hagyjuk 40 százalék alá csökkenni a töltöttségüket.
Inkább töltsük naponta két-háromszor is, ha szükség van rá, hiszen azzal sokkal kisebb kárt teszünk az akkumulátorban, mintha hagynánk jobban, esetleg teljesen lemerülni, ami viszont árt neki, sőt az sem szerencsés, ha túl sok ideig van a töltőhöz csatlakoztatva.
Ne töltsük fel teljesen és ne hagyjuk a töltőn
Telefon szervizes tapasztalatainkból kiindulva a legnagyobb problémát általában az jelenti a tulajdonosok között, hogy nagyon gyakran teljesen feltöltik a telefonjukat, így kivétel nélkül minden alkalommal 100 százalékig hagyják töltőn a készüléket, ami szintén hiba.
Néha-néha elfogadható, sőt havonta egy-két alkalommal még használ is neki, hiszen a 100 százalékra töltés újrakalibrálja az akkumulátort, de erre nincs szüksége folyamatosan a telefonnak, sőt nem is használ az élettartamának.
Érdemes ezért 80-90 százalék között mindig lehúzni a töltőről, és a fentiekben említett módon inkább 40-80 százalék között tartani a töltését, még ha ehhez többször is kell napjában csatlakoztatni hálózathoz.
Ne töltsük egész éjszaka
A klasszikus mobiltelefonok világában bevett gyakorlat volt, hogy a tulajdonosok egész éjszaka töltőn hagyták készüléküket, ez azonban a modern lítium akkumulátoroknál már nem a legszerencsésebb megoldás.
Bár nagy kárt nem teszünk vele a telefonban, hiszen amennyiben eléri a 100 százalékot a töltés, akkor egyszerűen nem enged át több energiát, de a telefon akkumulátor töltése nem így működik, mert a fentiekben leírt módon érdemes odafigyelni a számokra.
Ha egész éjszaka töltőn hagyjuk, akkor az azt jelenti, hogy órákon át feleslegesen dolgoztatjuk az akkumulátort, és biztosan nem tudjuk megszakítani a töltést az ajánlott 80-90 százalék között.
Nyilván mindenki szeret reggel 100 százalékra vagy annak közelébe töltött telefonnal elindulni, de hosszabb távon ez az akkumulátor élettartamának nem tesz jót.
A gyorstöltés árt az akkumulátornak?
A helyes telefon akkumulátor töltés kapcsán gyakori kérdés, hogy a manapság divatos gyorstöltés mennyire ártalmas a telepnek, mennyire rövidíti le az élettartamát és így tovább.
Amikor még gyerekcipőben járt, mondhatni ritkaságnak számított a gyorstöltés, akkor ezek a kérdések nagyon gyakoriak voltak, de ma már teljesen elfogadottá vált, sőt minden készülék egy az akkorihoz képest gyorsabb tempóban tölthető, a gyártók között pedig igazi verseny alakult ki ebben a tekintetben.

Ma már nem ritkák a 120W-os gyorstöltő rendszerek sem, amelyek minden esetben kipróbált, tesztelt technológián alapulnak, és a megfelelő gyári töltőfej alkalmazásával biztosan nem tesznek kárt az akkumulátorban, hiszen a vezérlők pont úgy szabályozzák a töltést, ahogyan azt a gyártó előírta.
Amit itt nagyon fontos megjegyezni, hogy a gyorstöltés különösen érzékeny a gyári fejre. Ha tehát az meghibásodott vagy elveszett, akkor mindig gyári egységgel pótoljuk és ne olcsó, utángyártott terméket vásároljunk, mert azok csak a legritkább esetben tudják ugyanazokat a tulajdonságokat.
Számtalan esetről tudunk, amikor az utángyártott gyorstöltő alkalmazását követően a telefon akkumulátora meghibásodott, de legalábbis drasztikusan elkezdett veszíteni az üzemidejéből, mert a töltőfej nem úgy és olyan formában adta át az elektromosságot, ahogyan azt gyárilag a telep igényelte.
A vezeték nélküli töltés árt az akkumulátornak?
A gyorstöltés mellett a vezeték nélküli töltés kapcsán is gyakori kérdés, hogy mennyit ártunk vele az akkumulátornak. Ebben a témában is rengeteg tanulmány és teszt született, azonban egyik sem talált olyan tényezőt, ami esetleg negatívan befolyásolta volna ennek fényében az élettartamot.

Éppen ellenkezőleg! Mivel a vezeték nélküli töltőtechnológia még nem túl fejlett, ezért a leggyorsabb megoldások is csak lassabban tudják átadni az energiát az akkumulátornak, de mindenképpen olyan formában, ahogyan azt a gyártó előírta és engedélyezte.
Amit itt is fontos kiemelni, hogy vezeték nélküli töltő és vezeték nélküli töltő között óriási különbségek lehetnek. Figyeljünk oda a telefonunk által támogatott szabványra, de különösen arra, hogy az olcsó töltőpadokat elkerüljük, hiszen ezek akár olyan sebességben is engedhetnek energiát a készüléknek, ami kárt tehet az elektronikájában vagy feleslegesen túlterheli az akkumulátort, ami az üzemidő csökkenésével járhat hosszabb távon.
A helyes töltés ellenére is romlik az akkumulátor teljesítménye!
Végül, de nem utolsó sorban mindenképpen beszélnünk kell még arról is, hogy hiába zajlik helyesen és körültekintően a telefon akkumulátor töltése, a kérdéses alkatrész teljesítménye egy idő után így is csökken.
Ez teljesen természetes folyamat, amit nem lehet megakadályozni, a helyes töltéssel csak késleltetni lehet, illetve természetesen lelassítani bizonyos mértékben.
Az ok, hogy a telefonok akkumulátorában kémiai reakciók zajlanak, amelyek nemcsak a nem megfelelő töltéssel, hanem természetes módon is gyengülnek. Ez az első két évben általában nem okoz érezhető lassulást vagy üzemidő csökkenést, később azonban már érezhető lesz.
Ez az állapot ideig-óráig még mérsékelhető szoftveres trükkökkel, akkumulátor-kímélő megoldásokkal, de ha szeretnénk továbbra is megtartani a telefonunkat, akkor csak az akkumulátor csere hozhat tartós megoldást.